Beşik Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Bebek Beşiği Nasıl Seçilir?
Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve mutlu olması için uyku oldukça önemlidir. Uyku düzenine özen göstermek, uyku arkadaşı gibi konulara dikkat etmek bebeğin uyku sağlığı için önem taşır. Bunlarla birlikte bebek beşiği nasıl olmalı, bebekler nasıl yatakta daha rahat uyurlar soruları ebeveynler için merak konusudur. Bebeğin konforu ve mutluluğu her şeyden önemlidir. Bebek odası için en önemli mobilyalardan birisi bebek beşiğidir. Ebeveynler daha bebekleri doğmadan en iyi bebek beşiğini seçmek için çeşitli araştırmalar yaparlar. O halde gelin, ideal bir beşik nasıl olmalıdır, beşik seçerken nelere dikkat edilmelidir ve ne tür beşik modelleri bulunur sorularına birlikte cevap arayalım.

İdeal Bebek Beşiği Nasıl Olmalıdır?
Doğru beşiği seçerken öncelikle ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurmak gerekir. En güzel beşikler nasıl seçilir ve bebeğinize en uygun seçenek hangisidir gibi soruların yanıtı istek ve ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Bebek beşiği seçerken bazı hususları göz önünde bulundurmalısınız. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:Kolay temizlenebilir olmasıKolay taşınabilir olmasıSallanabilir özellikte olmasıBoyut ve derinlik ayarının yapılabilir olmasıDepolama alanının bulunması

Bebek beşiğini seçerken kolay taşınıp taşınmaması hususu önemlidir. Eğer beşiği belirli bir alanda konumlandırmak istiyorsanız daha farklı şekilde tasarlanan modelleri seçebilirsiniz. Beşiğin kolayca hareket ettirilebilir olmasını talep ediyorsanız bu modeldeki bebek beşiği seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kolayca taşınabilir, hareket ettirilebilir bir bebek beşiği almak istiyorsanız katlanabilir, hafif tekerlekli gibi özelliklere sahip olan ve küçük boyuttaki bebek beşiği modellerini tercih edebilirsiniz.

Bebekler dünyaya geldikten sonra özellikle sağlık ve hijyene dikkat etmek gerekir. Bebek beşiğinin pratik bir şekilde temizlenebiliyor olması son derece önemlidir. Metal, ahşap gibi malzemelerden üretilen aynı zamanda yıkanabilir kumaşlardan tasarlanan beşikler kolay temizlenebilir özelliktedir. Bebek beşiği seçiminde beşiğin derinliğinin ayarlanması da büyük bir avantaj sağlar. Çünkü bebeği rahat bir şekilde kaldırmak ve yatırabilmek de önemlidir. Bebek beşiğinin boyu ayarlanabilir modeller avantaj sağlar. Böylece bebeğiniz büyüdükçe beşik değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bazı bebek beşiği türleri sallanabilir özelliktedir. Bebeği uyutmak, sakinleştirmek için sallama ihtiyacı hissediyorsanız bebek beşiği modelinde sallanma özelliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bazı bebek beşikleri modellerinde depolama alanı bulunur. Alacağınız bebek beşiğine bakım ürünleri, kıyafet, bebek bezi gibi çeşitli eşyalar koymak istiyorsanız seçiminizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Bebek Beşiği Seçimi
Bebek beşiği seçimi ailenin yaşam tarzı, ebeveyn ve bebek odasının fiziki koşullarına göre farklılık gösterir. Bebek beşiği seçerken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Bunlardan en önemlisi rahat ve nefes alabilir nitelikte olmasıdır. Bir diğer önemli nokta ise güvenliktir. Güvenli bir beşikte beşik kenarları önemlidir. Sivri köşelerin bulunmaması, fileli yan duvarların olması ve parmaklıklı tasarıma sahip olması gerekir. Bu ahşap çıta aralıkları da optimum düzeyde olmalıdır. Bebeğin kafasının geçeceği genişlikte olmamasına dikkat etmek gerekir. Beşik malzemesinin sağlığa zararlı kimyasal ve boyalar içermemesi son derece önem taşır. Zira ilerleyen dönemlerde bebeğiniz beşiği ısırmaya, yalamaya çalışabilir.

Bebek Beşiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bebek beşiği seçimde dikkat edilecek unsurları kısaca şöyle sıralayabiliriz:Bebek beşiği rahat ve konforlu olmalıdır.Yapımında kullanılan malzemenin kaliteli ve sağlıklı olması gerekir.Bebek beşiği satın alırken hangi maddelerden üretildiği kontrol edilmelidir.Dayanıklı ve emniyetli olmalıdır.

Bebek Beşiği Modelleri Nelerdir?
Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için deliksiz bir uyku uyumaları oldukça önemlidir. Uykusunu almayan bir bebek gün boyunca huzursuz olur. Birçok farklı modelde ve özellikte tasarlanan bebek beşiği modelleri bebeğin yaşı ve boyu gibi özellikler dikkate alınarak seçilir. Bebek beşiği alırken öncelikle hangi modeli tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Farklı özellikte tasarlanan bebek beşiği modelleri bulunur. Bebek beşik türleri görsel açıdan da farklı özellikler sunar. Başlıca bebek beşiği çeşitleri şunlardır:

Anne Yanı Beşik
Anne yanı beşik modeli, ebeveynin yatağı ile birleştirilebilen bir modeldir. Bu modellerin bazılarının tek tarafı açıktır. Bazı modeller de açılır kapanır şekilde tasarlanmıştır. Yeni doğan bebek beşikleri modelleri arasında sıklıkla anne yanı beşik modeli kullanılır. Bu ürün sayesinde bebeğinizi güvenli bir şekilde yanınızda yatırabilir, birlikte uyuyabilirsiniz. Açılır kapanır özellikte tasarlanan en iyi bebek beşikleri uzun süre kullanılır. Bu modelde yükseklik ayarı da vardır. Böylece ebeveyn yatak yüksekliğine uygun bir konuma getirilir. Anneler yataktan kalkmadan bebeğe kolayca ulaşabilirler. Bebeğinizi emzirmek ya da sakinleştirmek istediğiniz zaman yatağınızdan kalkmadan bunu yapabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde anne yanı beşik modelini ebeveyn yatağından ayırarak da kullanabilirsiniz. Genellikle bu modellerin file özelliği vardır. Bu sayede bebeğinizi rahatça görebilirsiniz.

Bağımsız Beşik Modeli
Anne yanı bebek beşiğine göre biraz daha büyük olan bir modeldir. Bu modeldeki bir beşik yatağın yakınına ya da biraz daha uzağına konumlandırılır. Bu modeldeki bir bebek beşiği satın aldığınız zaman bebeğe ulaşmak için yataktan kalkmanız gerekir. Tekerlekleri sayesinde odadan odaya taşımak kolay hale gelir.

Park Beşik Modeli
Anneler tarafından sıklıkla tercih edilen modellerden biridir. İlk aylarda bebeğin yatacağı bu beşik modelleri daha sonra bebek için bir oyun alanı haline gelir. Anneler özellikle seyahate çıktıkları zaman bu beşik modelini yanlarında götürebilirler. Bu da oldukça büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca bu beşik modelinde kilo limitleri bulunur. Bebeğinizin kilosuna uygun olan limitlere göre beşik almanız önerilir.

Sepet Beşik Modeli
Sepet şeklinde tasarlanır. Şık ve sevimli bir görünüme sahiptirler. Klasik bebek beşiklerinden farkları onlardan biraz daha küçük olmalarıdır.

Beşik Hamak Modeli
Son yıllarda ebeveynlerin bebek odalarında sıklıkla bu model kullanılır. Bu model bebeğin kafa düzleşmesini önleyen bir üründür. Bebek cenin pozisyonunda yatar. Bu özellik omurgayı destekler. Ayrıca bebeklerdeki gaz sancılarını azaltmaya yardımcı olur.

En Kullanışlı Bebek Beşik Modelleri
Güvenli pratik yapıya sahip modeller en kullanışlı bebek beşikleri arasında yer alır. Konforlu yatağı ile bebeğiniz keyifle uyur. Açılan yan panel özelliğindeki bebek beşikleri bebeğinize rahat bir alan sunar. Anne yatağına göre yüksekliği kolayca ayarlanabilir olan kullanışlı bebek beşikleri eğim verilebilir yapısı sayesinde burun tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. En kullanışlı bebek beşik modelleri arasında kolay taşınabilen modeller dikkat çeker. Ahşaptan yapılan bebek beşiği modelleri güvenli kullanım sağlar. Çıkarılıp takılma özelliğinde olan cibinlikli beşik modelleri sallanabilir yapısıyla tercih edilir.

Bebek Beşiği Yatağı Yumuşak mı Sert mi Olmalıdır?
En kullanışlı bebek beşikleri ürünlerini seçerken, akla gelen bir diğer konu bebek yatağıdır. Beşik içerisine konan yatağın sert mi yoksa yumuşak mı olması gerektiği anne babalar tarafından merak edilir. Küçük bebeklerin yumuşak pamuklu yataklarda uyuması gerektiğine inanılır. Ancak beşik yatağı çok yumuşak olmamalıdır. Çünkü fazla yumuşak bir taban çökmeye, omurganın desteksiz kalmasına, vücudun rahatsız olmasına neden olabilir ve bebekler yüzüstü yatarsa nefes alamayabilir. Bununla birlikte, bebek beşiğindeki kumaşların seçimi de önemlidir. Battaniye, nevresim, çarşaf gibi tüm kumaşlar pamuklu malzemeden üretilmiş olmalıdır. Terletmeyen pamuklu kumaşlar bebekler için idealdir.

Kaynak: unibaby.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir